top

print

2009-05-06 08:05:13

Karta Usług nr 4


Podział nieruchomości w przypadku zgodności z planem miejscowym lub przy braku planu, w warunkach zgodności z przepisami odrębnymi lub warunkami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu

ETAP I: OPINIOWANIE ZGODNOŚCI PODZIAŁU NIERUCHOMOŚCI Z PLANEM MIEJSCOWYM

Kogo dotyczy

Właścicieli (użytkowników wieczystych) nieruchomości.

Wymagane dokumenty
  • Wniosek o wydanie opinii wstępnego projektu podziału nieruchomości
  • Wstępny projekt podziału sporządzony przez uprawnionego geodetę (dwa egzemplarze mapy sytuacyjno – wysokościowej w skali 1:1000 z propozycją podziału nieruchomości i jej zagospodarowania) – oryginał.
  • Dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (np. odpis z księgi wieczystej, notarialna umowa nabycia nieruchomości, postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku) – oryginał.
  • Wypis i wyrys z katastru nieruchomości – oryginał.
  • Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli była wydana przed dniem złożenia wniosku o podział, obowiązującą w dniu złożenia wniosku – oryginał.

Miejsce złożenie dokumentów

Punkt informacyjny lub stanowisko pracy jednostki odpowiedzialnej – od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu lub pocztą na adres Urzędu.

Opłaty skarbowe

Od wniosku nie pobiera się opłaty skarbowej.

Termin i sposób załatwienia sprawy

W ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku wydawane jest opinia Wójta w formie postanowienie. Jeżeli sprawa okazałaby się szczególnie skomplikowana, wówczas termin może być przedłużony do 2 miesięcy, o czym Wnioskodawca zostanie zawiadomiony na piśmie drogą pocztową. Wnioskodawca odbiera postanowienie osobiście. Możliwe jest przesłanie postanowienia do Wnioskodawcy za pośrednictwem poczty za zwrotnym poświadczeniem odbioru.

Jednostka odpowiedzialna

Referat Promocji i Rozwoju, Iwona Sobocińska

Tryb odwoławczy

Zażalenie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ostrołęce za pośrednictwem Wójta Gminy (zażalenie składa się w Sekretariacie Urzędu Gminy lub pocztą) w terminie 7 dni od dnia doręczenia.

Uwagi

Podział nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego wykorzystywanych na cele rolne i leśne, powodujący wydzielenie działek gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha, jest dopuszczalny jedynie w celu powiększenia sąsiedniej nieruchomości lub regulacji granic między sąsiadującymi nieruchomościami. Podział nieruchomości jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu mają dostępu do drogi publicznej. Po uzyskaniu postanowienia Wnioskodawca udaje się do Starostwa w celu zarejestrowania mapy z projektem podziału do państwowego zasobu geodezyjno – kartograficznego. Następnie przeprowadzany jest etap II podziału – zatwierdzenia projektu podziału nieruchomości

ETAP II: ZATWIERDZENIE PROJEKTU PODZIAŁU NIERUCHOMOŚCI

Kogo dotyczy

Właścicieli (użytkowników wieczystych) nieruchomości.

Wymagane dokumenty
  • Wniosek o wydanie decyzji zatwierdzającej podział
  • Dwa egzemplarze mapy z projektem podziału, sporządzone przez uprawnionego geodetę, przyjęte przez Starostwo do państwowego zasobu geodezyjno – kartograficznego.
  • Protokół z przyjęcia granic nieruchomości, podpisany w obecności uprawnionego geodety przez właściciela (użytkownika wieczystego) wnioskującego o podział oraz przez właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości sąsiednich.
  • Wykaz zmian gruntowych.
  • Wykaz synchronizacyjny, jeżeli oznaczenie działek gruntu w katastrze nieruchomości jest inne niż w księdze wieczystej.

Miejsce złożenie dokumentów

Punkt informacyjny lub stanowisko pracy jednostki odpowiedzialnej – od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu lub pocztą na adres Urzędu.

Opłaty skarbowe

Nie podlegają opłacie skarbowej czynności urzędowe załatwiane na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Termin i sposób załatwienia sprawy

W ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku wydawane decyzja. Jeżeli sprawa okazałaby się szczególnie skomplikowana, wówczas termin może być przedłużony do 2 miesięcy, o czym Wnioskodawca zostanie zawiadomiony na piśmie drogą pocztową. Wnioskodawca odbiera decyzję osobiście. Możliwe jest przesłanie decyzji do Wnioskodawcy za pośrednictwem poczty za zwrotnym poświadczeniem odbioru.

Jednostka odpowiedzialna

Referat Promocji i Rozwoju

Tryb odwoławczy

Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ostrołęce za pośrednictwem Wójta Gminy (odwołanie składa się w Sekretariacie Urzędu Gminy lub pocztą) w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

Uwagi

Po upływie 14 dni Wnioskodawca przychodzi do Urzędu Gminy po uprawomocnienie decyzji. Drugi egzemplarz prawomocnej decyzji odsyłany jest przez Urząd Gminy do Starostwa Powiatowego w Przasnyszu do Wydziału Geodezji Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami, celem wprowadzenia zmian.

Informacje o artykule

Autor:
Zredagował(a): Sylwester Gadomski
Data powstania: 06.05.2009 08:05
Data ostatniej modyfikacji:
Liczba wyświetleń: 794

Załączniki

Typ Nazwa Komentarz Data Dodał
załącznik wniosek4a.pdf Wniosek o wydanie opinii wstępnego projektu podziału nieruchomości 2009-05-06 08:09:09 Gadomski Sylwester
załącznik wniosek4b.pdf Wniosek o wydanie decyzji zatwierdzającej podział 2009-05-06 08:09:28 Gadomski Sylwester

Artykuły archiwalne

Lp. Tytuł Data modyfikacji Zredagował
box
bot Internet-Info
BIP